Pleiades1A در ۱۷ دسامبر سال ۲۰۱۱ توسط شرکت دفاعی و فضایی ایرباس از مرکز فضایی گویان در فرانسه پرتاب شد. Pleiades1A اولین ماهواره دریافت تصاویر ماهواره ای Pleiades1 با قدرت تفکیک بالا در پدافند هوایی و صورت فلکی فضایی بود. از همین سکو ماهواره Pleiades1B در دوم دسامبر سال ۲۰۱۲ پرتاب و به دو قلوی خودش پیوست.
این ماهواره روزانه در مجموع یک میلیون کیلومترمربع (حدود ۳۸۶/۱۰۲ مایل مربع) را بازبینی می‌کند. شاید مهمتر از همه این است که ماهواره Pleiades1A قابلیت جمع‌آوری تصاویر استریو رزولوشن بالا را تنها در یک گذر دارد و می‌تواند مناطق بزرگ(تا ۱۰۰۰ کیلومتر در ۱۰۰۰۰ کیلومتر) را پوشش دهد. این دو ماهواره، تصاویر ماهواره ای Pleiades1 تک باندی(۵۰ سانتی‌متری) و تصاویر ماهواره ای Pleiades1 چندطیفی ۴ باندی(۲ متری) را با پهن‌ترین footprint نسبت به هر نوع ماهواره دیگری با قدرت تفکیک بالا در ۲۰ کیلومتری زمین تولید می‌کنند.

مزایای تصاویر ماهواره ای Pleiades1

صحت مکانی تصاویر ماهواره ای Pleiades1 می‌تواند با استفاده از نقاط کنترل زمینی تا میزان استثنایی ۱ متر بهبود یابد. البته این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد که قدرت تفکیک اصلی Pleiades1A و Pleiades1B برای تصاویر تک‌باندی، ۷۰ سانتی‌متر و برای تصاویر چند طیفی ۲/۸ متر است. تصاویر ماهواره ای  Pleiades1 پس از پردازش تا رزولوشن ۵۰ سانتی‌متر resample شده و تحویل داده می‌شوند.

از آنجاکه این ماهواره برای تصویربرداری سریع طراحی شده، تصاویر مورد نیاز می‌تواند کمتر از ۶ ساعت قبل از تصویربرداری به ماهواره درخواست داده شو‌د. این قابلیت ارزشمند در شرایطی که جمع‌آوری سریع تصویر ضروری است – مانند نظارت بر بحران‌های مختلف – اهمیت بالایی دارد. قابلیت جمع‌آوری یک میلیون کیلومترمربع از تصاویر قدرت تفکیک بالا در هر روز و نیز دوره بازدید یک روزه برای هر مکان روی زمین، تصاویر ماهواره ای Pleiades1 را برای دیده‌بانی و  اخذ سریع تصویر از رقبای دیگر متمایز کرده است. ماهواره Pleiades1A قابلیت فراهم‌ کردن داده اورتو تصحیح شده رنگی(orthorectified) با رزولوشن ۰/۵۵ متر را دارد(تقریباً قابل مقایسه با ماهواره GeoEye1) و هر نقطه از زمین را می‌تواند مورد پیمایش قرار دهد.

نمونه تصاویر ماهواره ای Pleiades1

مشخصات فنی ماهواره Pleiades1