جدیدترین تصویر ماهواره ای رزولوشن بسیار بالا از کشتی نفتکش انگلیسی توقیف شده توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران منتشر شد. این تصویر مربوط به ۳۱ تیر ماه سال جاری است که موقعیت کشتی نفتکش را در تنگه هرمز و در ۵ کیلومتری جنوب بندرعباس نشان می‌دهد.

تصویر ماهواره ای نفتکش توقیف شده بریتانیایی

نفتکش استینا ایپرو(Stena Impero) که از بندر فجیره امارات به سمت عربستان سعودی در حال حرکت بود، عصر روز جمعه ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر) هنگام عبور از تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران توقیف شد. این کشتی متعلق به شرکت استنا بالک (Stena Bulk XIII Cyprus Ltd) است، از سوی دیگر تحت مالکیت سوئد قرار دارد و تحت پرچم بریتانیا فعالیت می‌کند.

نفتکش استینا که در سال ۲۰۱۸ ساخته شده است، ۱۸۳ متر طول و ۳۲ متر پهنا دارد و وزن آن در حدود ۲۹ هزار و ۵۰۰ تن است. سرعت این نفتکش به بیش از ۲۳ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

نفتکش توقیف شده ۲۳ خدمه دارد که ۱۸ نفر هندی و پنج خدمه هم از کشورهای روسیه، فیلیپین و لتونی هستند و کاپیتان نفتکش هم هندی است. طبق گفته مدیر کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، این نفتکش هم اکنون در لنگرگاه بندرعباس است، خدمه داخل نفتکش حضور دارند و مقام‌های ایران بررسی علل وقوع سانحه نفتکش استینا ایمپرو را آغاز کرده‌اند.

تصویر ماهواره ای منشتر شده از سنجنده ماهواره WorldView-2 با رزولوشن مکانی ۵۰ سانتیمتر بوده که از بهترین ماهواره های سنجشی حال حاضر کشور امریکا به شمار می‌رود. تصاویر ماهواره ای اپتیکال و خصوصا تصاویر راداری قابلیت ردیابی کشتی‌ها را دارند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *