ماریجوانا ماده مخدر غیرمجاز در دنیا است که روز به روز استفاده از آن در میان جوانان گسترده‌تر شده است. در سال ۲۰۱۵، بیش از ۱۱ میلیون جوان بین ۱۸ تا ۲۵ ساله از ماریجوانا استفاده کرده‌اند که این تعداد همچنان رو به افزایش است. پرورش این ماده مخدر به دو صورت داخلی و خارجی انجام می‌گیرد که هر دو روش با استفاده از سنسورهای طیفی خاص و تکنولوژی پهپاد ها قابل شناسایی است. در حال حاضر با پرواز پرنده های بدون سرنشین بر روی مناطق مسکونی و شهری، مزارع و زمین های کشاورزی، امکان شناسایی مکان‌های کشت و پرورش ماریجوانا برای نیروهای پلیس فراهم گردیده است.

مزارع داخلی

با پرواز پهپادهای مجهز به سنسورهای طیفی بر روی مناطق مسکونی و خانه‌ها، می‌توان مکان‌های پرورش ماریجوانا را شناسایی نمود، چرا که این فرایند برای تسریع در رشد گیاه ماریجوانا مقدار زیادی گرما و نور نیاز دارد. با استفاده از پهپادهای مجهز به سنسورهای ترمال و اخذ تصاویر حرارتی می‌توان این مکان‌ها را تشخیص داد.

مزرعه ماریجوانا
مزرعه ماریجوانا
مزرعه ماریجوانا

نمونه عملیاتی

در یک نمونه عملیاتی در انگلستان یک نمونه از امضای حرارتی از یک مزرعه داخلی طی جستجوی پلیس تشخیص داده شده است. طبق آخرین گزارش افسران پلیس در مورد کشت ماریجوانا، تعداد مزارع در دو سال اخیر دو برابر شده و پلیس بیش از ۲۱ مزرعه را در یک روز با استفاده از این تکنولوژی در انگلستان کشف کرده است.

 


مزارع خارجی

شناسایی عملیات رشد غیر قانونی مواد مخدر در زمین های کشاورزی معمولا بسیار دشوار است. زیرا مشاهده این پروسه از سطح زمین به علت پنهان شدن این گیاهان در بین محصولات ناممکن است و زمانی که کشاورز محلی متوجه این امر می‌شود که این مواد مخدر برداشت شده و احتمالا در حال حاضر در خیابان‌ها در دسترس مصرف‌کنندگان است.

در این شرایط تنها راه تایید اینکه آیا عملیات رشد ماریجوانا در یک زمین زراعی وجود دارد یا خیر، داشتن دید از آسمان بر روی این زمین‌ها است. در گذشته این امر به معنای استفاده از هلیکوپترهای پر سر و صدا و گران قیمت بوده است که با لورفتن عملیات شناسایی و تجسس همراه می گردید. امروزه با استفاده از پهپادها بررسی و تشخیص این مواد امکان‌پذیرتر و راحت‌تر شده است.

نمونه عملیاتی

پلیس منطقه انتاریو، کانادا در ژانویه ۲۰۱۰ مأموریت جستجوی زمین های کشت ذرت را برای شناسایی و کشف پرورش پنهانی ماریجوانا بر عهده گرفت. در این مأموریت منحصربه فرد، پلیس به منظور دستیابی به دید هوایی از زمین های زراعی ذرت، به استفاده از تکنولوژی هوایی پهپادها روی آورد.

در شروع عملیات پهپاد به صورت عمودی تا ارتفاع ۸۰ متری صعود کرد و سپس زمین را به منظور شناسایی ناهنجاری ها و گپ های محصولی اسکن کرد. ۱۴ دقیقه بعد، تمام ناهنجاری ها در این زمینه مورد بررسی و عکسبرداری قرار گرفتند که در مجموع ۱۸ عکس مختصات‌دار اخذ شد و در اختیار نیروی پلیس برای آنالیزهای بعدی قرار گرفت.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *