خانه

خدمات

محصولات

محتوای مکانی

پروژه ها

درباره ما

وبلاگ آرکا

مطالب تخصصی

۰۲۱ ۸۸۴۲ ۷۸۶۸   شنبه -چهارشنبه: ۹ صبح - ۵ بعد از ظهر

ارسال پیام

Cadastre and Land Records-کاربرد تصاویر ماهواره ای در کاداستر

کاداستر به روندی گفته می شود که در آن اموال غیر منقول شامل ملک، زمین، آپارتمان و غیره ثبت می شود البته در بعضی از کشورها مانند سویس حتی اموال غیر منقول شامل خودرو نیز ثبت می شوند.

به عبارتی نقشه برداری ثبتی، به نقشه‌برداری‌ گفته می شود که ارزش حقوقی داشته باشد و بتوان بر اساس مرزهای آن، سند مالکیتصادر کرد.

عملیات تهیه نقشه‌های ثبتی (کاداستر) معمولا شامل موارد زیر می باشد:

  • تهیه نقشه از تمام و یا قسمتی از شهرها
  • تهیه نقشه از روستاها
  • تهیه نقشه از زمین ها و املاک در شهرها و روستاها
  • تهیه نقشه از مزارع و مراتع

کاربرد تصاویر ماهواره ای در کشاورزی

 

با افزایش فشار جمعیت در سراسر جهان و نیاز به افزایش تولید محصولات کشاورزی، یک نیاز ضروری برای بهبود مدیریت منابع کشاورزی در جهان وجود دارد. برای انجام این کار ابتدا به دست آوردن اطلاعات قابل اعتماد نه فقط در انواع مختلف، بلکه در کیفیت، کمیت و محل این منابع بسیار ضروری می باشد. تصاویر ماهواره ای و GIS (سیستم اطلاعات جغرافیایی) همیشه به عنوان یک عامل بسیار مهم در بهبود سیستم های حاضر جمع آوری و تولید نقشه های کشاورزی و منابع داده ادامه خواهند داد.

ارزیابی و تهیه نقشه های کشاورزی در حال حاضر در سراسر جهان به منظور جمع آوری اطلاعات و آمار درباره محصولات کشاورزی، مراتع، دام و سایر منابع کشاورزی مرتبط انجام می شوند. این اطلاعات از داده ها برای اجرای تصمیمات مدیریتی موثر بسیار مهم می باشد و ارزیابی و تهیه نقشه های کشاورزی برای برنامه ریزی و تخصیص منابع محدود به بخش های مختلف اقتصاد بسیار مورد نیاز می باشد که تصاویر ماهواره ای این امکان را به خوبی فراهم می کند.

 

کاربرد تصاویر ماهواره ای در برنامه ریزی شهری

در تعدادی از کشورها عدم دسترسی به نقشه های قابل اعتماد، یک محدودیت جدی برای توسعه در بسیاری از بخش ها می باشد، به ویژه در زمینه توسعه شهری و روستایی، برنامه ریزی، مدیریت، استخراج و استفاده متعادل از منابع طبیعی و محیط زیست می توان نام برد. از آنجایی که داده های سنجنده ماهواره لندست از سال ۱۹۷۲ در دسترس قرار گرفت، اطلاعات ارزشمندی در چهار دهه اخیر از منابع زمینیجمع آوری شده است. امروزه، نقشه های تهیه شده از تصاویر ماهواره ای (apSatellite Image M) در انواع برنامه های کاربردی در بسیاری از رشته ها، از جمله در کشاورزی، جنگلداری، برنامه ریزی شهری و منطقه ای، برنامه ریزی زیرساخت ها، و یا فعالیت های دیگر، که در آن ها اطلاعات به روز از حقایق، وضعیت چشم اندازها و شرایط تغییرات مهم می باشد استفاده می شوند.

GIS فراگستر

gis فراگستر

سیستم اطلاعاتی محاسبات یوبی کیوتس (Ubiquitous computing) که در ایران با عنوان رایانش فراگستر شناخته می شود، یک مفهوم در مهندسی نرم افزار و علوم کامپیوتر است، که در آن محاسبات در هر مکان و زمانی انجام می گردد. برعکس محاسبات رایانه های رومیزی، محاسبات فراگیر در هر وسیله و هر مکان و هر فرمتی قابل انجام هستند. در این تکنولوژی، تعامل کاربر با کامپیوتر در شکل های مختلفی مانند لب تاب ها، تبلت ها و اشیاء روزمره از یک یخچال گرفته تا یک جفت عینک انجام می شود.

رایانش فراگستر در رنج وسیعی از موضوعات تحقیقاتی از جمله رایانش توزیع شده، رایانش موبایل، رایانش مکان، شبکه تلفن همراه، شبکه های سنسور ها، تعامل انسان با کامپیوتر و هوش مصنوعی وجود دارند.

باندهای ماهواره world view 2

 

ماهواره  WorldView-2 از نسل دوم سری ماهواره های پرتاب شده توسط شرکت DigitalGlobe بشمار رفته و از پیشرفته ترین تکنولوژی ها بهره می برد.  این ماهواره  مانند WorldView-1، دارای قابلیت زمین مرجع کردن تصاویر بدون استفاده از نقاط کنترلی و عملیات پس پردازش می باشد. این کار به کمک تجهیزات پیشرفته نصب شده بر روی این ماهواره از جمله ژیرسکوپ و آنتن موقعیت یاب جهانی صورت می پذیرد. به عبارتی این ماهواره دومین ماهواره تجاری بعد از WorldView-1 می باشد که به این تجهیزات مجهز شده است.

خانه

خدمات

محصولات

محتوای مکانی

پروژه ها

درباره ما

وبلاگ آرکا

Register