021-88813193

مطالعات گرانی سنجی و تلفیق نتایج با مطالعات مغناطیس سنجی محدوده سنـگ آهن حــوض ولـی

شرح پروژه

عملیات اکتشاف جهت ماده معدنی سنگ آهن در محدوده ای به وسعت حدود ۲۰ کیلومتر مربع در شمال شرق شهرستان اردکان و در مسیر جاده یزد به چوپانان در نزدیکی روستای توت در حال اجرا است. با توجه به اکتشافات قبلی که شامل انجام مطالعات مغناطیس سنجی و حفاری اکتشافی اولیه بوده است و جهت مشخص نمودن بخش های دیگر زون های کانه دار در محدوده اکتشافی، کارفرمای محترم تصمیم به اجرای مطالعات گرانی سنجی و تلفیق نتایج با مطالعات مغناطیس سنجی محدوده سنـگ آهن حــوض ولـی گرفت. در این راستا یک شبکه با فاصله نقاط ۵۰ متر و فاصله خطوط برداشت ۱۵۰ متر طراحی شد. امتداد خط مبنای این شبکه شمال غرب – جنوب شرق بوده است. با توجه به اندازه گیری های انجام شده در این شبکه یک بی هنجاری در مرکز محدوده برداشت مشخص شد که منطبق بر بی هنجاری مغناطیس ثبت شده قبلی بوده و یک بی هنجاری دیگر در سمت شرق و جنوب شرق بی هنجاری مغناطیسی مشخص شده که به سمت بیرون از محدوده شبکه طراحی شده امتداد دارد و با توجه به هماهنگی انجام شده بخشی از بی هنجاری تحت پوشش مطالعات ژئوفیزیک قرار گرفت. عامل بی هنجاری های ثبت شده در عمق ۸۵ متر و پایین تر بوده و با توجه به این بررسی ها تعدادی نقاط جهت ادامه مطالعات حفاری اکتشافی و در صورت مثبت بودن نتایج محدوده دیگری در سمت جنوب شرق محدوده برداشت شده جهت ادامه مطالعات ثقل سنجی پیشنهاد می شود.

زمین ­شناسی عمومی محدوده

محدوده مطالعاتی از نظر تقسیمات ساختاری زمین‌شناسی در باختر زون ایران مرکزی، بلوک یزد و در غرب نقشه زمین‌شناسی ۱:۲۵۰۰۰۰ اردکان و جنوب­ شرقی برگه زمین‌شناسی ۱:۱۰۰۰۰۰ مهدی­ آباد قرار دارد. در محدوده مطالعاتی رخنمون سنگی قابل مشاهده نبوده و محدوده پوشیده از آبرفت است. در اطراف این ناحیه سنگ­ های آتشفشانی، نفوذی و رسوبی اندک دگرگونی شده ­ای رخنمون دارد که بر اساس شباهت­ های ظاهریشان با سری ریزو، سن آنها را به اینفراکامبرین نسبت داده ­اند اما بر اساس شواهد میکروپالئونتولوژی مشخص گردیده که این سری­ های رسوبی و آتشفشانی از لحاظ سنی مربوط به اردویسین زیرین می ­باشند.

موقعیت محدوده مورد مطالعه بر روی نقشه زمین شناسی 1:250000 اردکان

داده­ های گرانی سنجی محدوده حوض ولی

در ناحیه مورد مطالعه در مجموع ۷۷۳ ایستگاه گرانی سنجی در راستای ۲۸ پروفیل که جهت آنها تقریبا در راستای شمال شرقی- جنوب غربی می­ باشد، برداشت شده است. طراحی ایستگاه ­های گرانی سنجی با توجه به داده ­های مغناطیسی برداشت شده در این منطقه بگونه­ ای انجام شده است که اولا مناطق آنومال مهم داده­ های مغناطیسی را پوشش دهد و ثانیا تا حد امکان حفاری­ های موجود در منطقه را نیز به منظور راستی آزمایی نتایج هر دو مجموعه داده پوشش دهد. موقعیت نقاط برداشت شده روی نقشه زمین شناسی در شکل زیر نشان داده شده است. منطقه مورد مطالعه دارای یک توپوگرافی آرام با حدود ۹۰ متر اختلاف ارتفاع در کل منطقه است. این امر اثرات مربوط به تصحیح توپوگرافی در داده­ های گرانی سنجی تا حد زیادی مرتفع کرده و می­ تواند مفسر را به تفسیری با دقت بالاتر راهنمایی کند.

مطالعات گرانی سنجی سنـگ آهن حــوض ولـی

پردازش و تفسیر داده‌های گرانی سنجی محدوده

به منظور پردازش و تفسیر داده ­های گرانی سنجی از نرم افزار  ۴/۸ (۲۰۱۵)  Oasis Montaj توسعه داده شده شرکت ژئوسافت استفاده می­ شود. نرم افزار مذکور که به جرات می­توان گفت یکی از بهترین نرم افزار در پردازش داده­ های گرانی سنجی محسوب می ­شود، در انجام مراحل گوناگون پردازشی، طراحی فیلتر و اعمال تبدیلات مختلف گرانی از آن استفاده شده است. لازم به ذکر است که در کنار این نرم افزار از نرم افزارهای دیگری مانند Global Mapper, Surfer, Voxler نیز به فراخور نیاز استفاده می ­شود.

از نرم افزار Oasis Montaj به منظور تهیه گرید داده ­ها، طراحی فیلتر، اعمال مراحل پردازش داده­ ها و اعمال تبدیلات گرانی سنجی در حوزه مکان و زمان استفاده می­ شود. ورودی این نرم افزار نقشه ­های Georef شده زمین شناسی و ساختاری و Shape فایل­های مربوط به آنها، پایگاه داده گرانی سنجی و سایر پایگاه ­های داده مرتبط با تفسیر و پردازش داده ها است.

مطالعات گرانی سنجی سنـگ آهن حــوض ولـی

یافته های پروژه

با استفاده از نتایج ادامه فراسوی داده ­های گرانی سنجی می­توان گفت که آنومالی ثانویه واقع در جنوب آنومالی مرکزی با امتداد شمال شرقی قابل مشاهده است. آنومالی نامبرده از نظر عمقی و ریشه دار بودن در درجه دوم اهمیت نسبت به آنومالی مرکزی قرار دارد. همچنین با استفاده از نتایج ادامه فراسوی داده ­های مغناطیس سنجی می­توان گفت که آنومالی در شمال آنومالی مرکزی با امتداد شمال غربی و با دامنه کمتر قرار گرفته است.

انطباق قابل قبولی بین مدل­ های وارون سازی شده گرانی و مغناطیس سنجی و داده­ های حفاری موجود در منطقه وجود دارد.

با توجه به مطالعات انجام شده ۱۵ نقطه به منظور حفاری اکتشافی پیشنهاد شد. در شکل زیر موقعیت نقاط حفاری پیشنهادی با رنگ زرد و موقعیت نقاط حفاری قبلی با رنگ مشکی روی نقشه باقی مانده درجه دوم RTP داده مغناطیسی نمایش داده شده است.

مطالعات گرانی سنجی سنـگ آهن حــوض ولـی

میزان پیشرفت پروژه

مطالعات اولیه و بررسی گزارشات مغناطیس سنجی
پیاده کردن نقاط برداشت با دوربین نقشه برداری
برداشت گرانی سنجی
پردازش و تفسیر و تهیه گزارش
پیشنهاد نقاط حفاری اکتشافی
عنوان پروژه: مطالعات ثقل سنجی در محدوده سنـگ آهن حــوض ولـی
مکان پروژه : استان یزد – شهرستان اردکان
مساحت:  ۲۰۰۰ هکتار
تاریخ پروژه : اسفند ۱۳۹۶
مدت: ۲ ماه
تعداد کارشناس:  ۵ نفر
کارفرما: بخش خصوصی-شرکت زرین معدن چاف
دسته خدمات: مشاوره مهندسی معدن
نیاز به مشاوره در این زمینه دارید؟
از اینجا آغاز کنید.

آیا سوالی دارید ؟

شما همیشه می توانید با ما از طریق ایمیل یا تلفن یا فرم تماس با ما در ارتباط باشید .

0 نظر

نوشتن نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کانال ما بپیوندید