021-88813193

مطالعات دورسنجی پهنه X کرمان

شرح پروژه

داده‌های ماهواره‌ای از قابل اعتمادترین منابع جهت استفاده در زمین‌شناسی و اکتشاف مواد معدنی می‌باشند. استفاده از تصاویر و اطلاعات ماهواره‌ای در بهنگام سازی نقشه‌های زمین شناسی، بهبود کیفی نقشه‌ها و تهیه نقشه‌های موضوعی مانند زون‌های دگرسانی، واحدهای سنگی، خطواره‌ها و الگوهای شکستگی و در تهیه نقشه پتانسیل معدنی بسیار مثمر ثمر بوده و از نظر وقت و هزینه نیز بسیار مقرون به صرفه می‌باشد.هدف اصلی این مطالعه؛ این است که با بکار گیری فناوری دورسنجی، با بارزسازی و تفکیک زون های دگرسانی بتواند در شناسایی مناطق کانی زایی فلزی جدید و پتانسیل دار و مستعد کانی زایی نقش بسیار موثری داشته باشد. در این پروژه از روش­های مختلف پردازش داده هاى ماهواره ای؛ نظیر ترکیب تصاویر ماهواره ای، تهیه تصاویر ترکیب رنگی، نسبت باندی، تحلیل مولفه های اصلی و روش های آنالیز طیفی، برای شناسایی کانی‌های شاخص دگرسانی و تفکیک زون های دگرسانی شاخص ذخایر معدنی فلزی استفاده خواهد شد و در نهایت با استفاده از تفسیر نتایج بدست آمده محدوده های مستعد کانی زایی در منطقه معرفی خواهند شد.

داده های ماهواره ای مورد استفاده

داده‌های سنجنده OLI ماهواره لندست ۸ یکی از منابع داده ای استفاده شده در این تحقیق می باشد. هر سین اطلاعاتی لندست ۸ محدوده ای برابر با ۱۸۵ * ۱۸۵ کیلومتر را پوشش می دهد. در انجام این طرح اکتشافی از تصاویر سنجنده OLI به علت قدرت رادیومتریک بهتر و وضوح بیشتر نسبت به تصاویر ETM ؛ تنها برای استخراج گسلها و خطواره ها و مطالعه کلی مناطق دگرسانی گرمابی و شناسایی کانیهای اکسید آهن استفاده شده است و برای مطالعه دقیقتر و شناسایی و تفکیک انواع زون های دگرسانی و تهیه نقشه پراکندگی کانیهای شاخص دگرسانی از تصاویر سنجنده ASTER استفاده شده است. داده‌های سنجنده ASTER ماهواره Terra یکی از منابع داده ای استفاده شده در این مطالعه می باشد. داده‌ های سنجنده ASTER مورد استفاده در این تحقیق در سطح L1T تهیه شد. به این معنا که بر روی داده های خام تصحیحات رادیومتریک و هندسی صورت پذیرفته است و نه تنها زمین مرجع شده اند بلکه اعوجاجات ناشی از پستی و بلندی های زمین (خطای توپوگرافی) نیز در آن بر طرف شده است. فرمت داده‌ها تهیه شده HDF بوده و محدوده پوشش زمینی هر سین اطلاعاتی ASTER ، ۶۰ *۶۰ کیلومتر می باشد.

تفسیر نتایج پردازش تصاویر

با توجه به ارتباط بین نواحی دگرسانی با کانی سازی های فلزی، شناخت و به نقشه درآوردن این نواحی در اکتشاف این کانسارها اهمیت زیادی دارد. از مهمترین نواحی دگرسانی گرمابی که با کانسار های معدنی در ارتباط می باشند؛ نواحی دگرسانی فیلیک (سریسیتیک)، آرژیلیک، آرژیلیک پیشرفته (آلونیتی) و پروپیلیتیک می باشد که در این مطالعه سعی بر آن بوده است که با بکارگیری و پردازش داده های ماهواره ایی این نواحی دگرسانی برای منطقه مطالعاتی بارزسازی شود.

زون های دگرسانی را بر مبنای یک یا چند کانی مهم تفکیک می‌کنند و به هر بخش یک زون می‌گویند. بکارگیری و پردازش داده های ماهواره ای ASTER که شناسایی انواع دگرسانی ها از ویژگی‌های اصلی این سنجنده است؛ با استفاده از منحنی های بازتاب طیفی منحصر به فرد کانیهای شاخص دگرسانی ها کمک شایانی به شناسایی و بارزسازی این مناطق دگرسانی و پتانسیل یابی مناطق مستعد کانی زایی فلزی نمود.

زون های دگرسانی بارزسازی شده توسط روشهای فوق الذکر بعد از انجام مراحل پس پردازش (آستانه گذاری و تبدیل به فرمت برداری) برای تهیه نقشه پراکندگی کانیهای معدنی در منطقه مطالعاتی روی هم انداخته شدند. لازم به ذکر است که برای تهیه این نقشه عمدتاً از خروجی های روش فیلتر گذاری تطبیقی که انطباق بسیار بالایی با واقعیت زمین داشت، استفاده شده است. خروجی های روش SAM به شدت تحت تاثیر پوشش گیاهی منطقه بوده و نتایج دقیق در برنداشت. شکل ۳۶ نقشه پراکندگی کانیهای شاخص نقشه برداری شده در محدوده مطالعاتی را نمایش می دهند.

در نهایت با بررسی خصوصیات زون های دگرسانی گرمابی و با الهام از الگوی زون های دگرسانی این نوع کانسارها، اقدام به شناسایی الگوی های مشابه در منطقه مطالعاتی گردید و بر اساس پراکندگی کانیهای شاخص معدنی در منطقه مطالعاتی محدوده های مستعد کانی سازی فلزی (پلی متال) در منطقه شناسایی و معرفی گردید

میزان پیشرفت پروژه

تامین تصاویر ماهواره ایی مورد نیاز
پیش پردازش و تصحیح داده ها
پردازش تصاویر
تهیه نقشه های خروجی و گزارش
عنوان پروژه: مطالعات دورسنجی پهنه کرمان
مکان پروژه : کرمان
مساحت:  ۱۲۰۰ کیلومتر مربع
تاریخ پروژه : تیر ۱۳۹۶
مدت: ۱ ماه
تعداد کارشناس:  ۲ نفر
کارفرما:….
دسته خدمات: مشاوره مهندسی معدن
نیاز به مشاوره در این زمینه دارید؟
از اینجا آغاز کنید.

آیا سوالی دارید ؟

شما همیشه می توانید با ما از طریق ایمیل یا تلفن یا فرم تماس با ما در ارتباط باشید .

0 نظر

نوشتن نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کانال ما بپیوندید