021-88813193

حجم سنجی دپو سنگ معدن گل گهر

شرح پروژه

 طرح حجم سنجی دپو سنگ معدن گل گهر سیرجان واقع در استان کرمان کار تحقیقاتی بسیار جالب و قابل توجهی که توسط شرکت انجام شده است. این بررسی به منظور ارزیابی میزان دقت و همچنین تفاوت میان نقشه برداری هوایی با پهپاد و نقشه برداری زمینی انجام گردید. در این آزمون به منظور حجم سنجی دپوی ماده معدنی، به وسیله پرنده بدون سرنشین عمود پرواز، تصویر برداری شد؛ یک گروه نقشه بردار زمینی نیز به نقشه برداری پرداختند. در پایان و بعد از محاسبات انجام شده حجم دپوی معدن به وسیله هر دو روش به دست آمد، که نشان دهنده نتایج بسیار جالبی بود.

ویژگی های پروژه:

دپوی ماده معدنی از نوع دپوی دانه بندی شده به طول تقریبی ۲۷۵ متر و عرض ۳۰ متر در محدوده معدن گل گهر کرمان، تصویر برداری گردید.

تعداد خط های پروازی چهار و میزان همپوشانی طولی و عرضی تصاویر برداشت شده به ترتیب ۸۰ و ۶۵ درصد در نظر گرفته شد و در مجموع تعداد ۱۲۶ تصویر از محدوده مورد نظر اخذ گردید.

همچنین به منظور افزایش میزان صحت برداشت شده تعداد ۶ نقطه کنترلی تعیین و با استفاده از دوربین توتال مختصات آنها قرائت گردید.

پس از پردازش تصاویر و اعمال تصحیحات لازم، خروجی های زیر تولید گردید:

۱-  تصویر ارتو شده محدوده برداشت شده

۲- مدل رقومی سطح محدوده (DSM)

۳- محاسبه حجم دپو

در نهایت با محاسبه به عمل آمده از حجم دپوی معدنی و مقایسه آن با حجم به دست آمده توسط نقشه برداری زمینی، میزان حجم فقط یک درصد اختلاف داشته و در نتیجه نتایج بسیار خوب و قابل تاملی حاصل شد که نشان دهنده دقت بالای نقشه برداری هوایی با پرنده های بدون سرنشین می باشد. و با وجود اینکه هزینه پایین تر و سرعت بالاتری را دارند از دقت بسیار بالایی نیز برخودار هستند. و همچنین محصولاتی مانند: مدل رقومی سطح (DSM) و تصاویر فتوگرامتری منطقه را در اختیار قرار می دهند که در نقشه برداری زمینی قابل انجام نمی باشند.

میزان پیشرفت پروژه

تهیه و پیش پردازش تصاویر
پردازش و آنالیز تصاویر
تفسیر و تهیه گزارش
عنوان پروژه: حجم سنجی دپو سنگ معدن
مکان پروژه : گل گهر
مساحت:  
تاریخ پروژه : بهمن ۱۳۹۴ 
مدت: ۱ هفته
تعداد کارشناس:  ۳ نفر
کارفرما: معدن گل گهر
دسته خدمات: فتوگرامتری هوایی
نیاز به مشاوره در این زمینه دارید؟
از اینجا آغاز کنید.

آیا سوالی دارید ؟

شما همیشه می توانید با ما از طریق ایمیل یا تلفن یا فرم تماس با ما در ارتباط باشید .

0 نظر

نوشتن نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کانال ما بپیوندید