تصویر برداری ماهواره ای

واقعیت هایی جالب در مورد تصویربرداری ماهواره ای

امروزه با پیشرفت تکنولوژی به راحتی می توانیم کره زمین را از فضا ببینیم، اما گاهی اوقات فراموش می کنیم  که تصویربرداری ماهواره ای چقدر می تواند پیچیده باشد. کار در فضا بسیار دشوار است. تصور کنید تنها به دنبال ثبت تصاویری با رزولوشن بالا و دقیق از سطح زمین هستیم. ماهواره های دیجیتال گلوب تصاویر با رزولوشن ۵۰ سانتی متر و بهتر از سطح زمین ثبت می کنند. این رزولوشن ممکن است در ابتدا خیلی جذاب نباشد، خصوصا اگر آن را با رزولوشن تلفن شخصی خود مقایسه کنید. اما دقت کنید تصاویری که شما با دوربین موبایل ثبت می کنید از فاصله بسیار نزدیک است. اگر بخواید با دوربین موبایل از موقعیتی مشابه ماهواره ها از زمین تصویربرداری کنید، ابعاد هر پیکسل به حدود ۴۰۰ متر می رسد!

تصویر برداری در ارتفاع و سرعت بالا

شاید باورکردنی نباشد که ماهواره های دیجیتال گلوب این تصاویر را از ارتفاع حدود ۷۰۰ کیلومتری از سطح زمین ثبت می کنند، شبیه به اینکه بخواهیم از قله پیکس در کلرادو اتومبیلی را در پارکینگ یک کازینو در لاس وگاس ببینیم. اما موضوع جالب تر هم میشود وقتی بدانید ماهواره ای که این تصویر را ثبت می کند سرعتی برابر با ۲۷۰۰۰ کیلومتر برساعت دارد. این سرعت به اندازه ای هست که بتوان فاصله لندن تا پاریس را کمتر از یک دقیقه طی کنید!

قرارگرفتن در مدار

قرار گرفتن ماهواره در فضا چالش متفاوت دیگریست. محدوده ای که ماهواره طبق برنامه ریزی انجام شده در فضا می بایست مستقر شود، حدود ۲ کیلومتر مربع است. اگر بخوایم توصیفی از این پروژه سخت ارائه دهیم، می توانید فرض کنید که قصد دارید یک توپ فوتبال را از میان یه لاستیک کامیون عبور دهید، اما از فاصله ای برابر با طول ۷ زمین فوتبال آن طرف تر! از طرف دیگر، وقتی بدانید که هر ماهواره وزنی برابر با یک فیل و ابعاد یک اتوبوس کوچک مدرسه دارد، در می یابید که پروسه پرتاب و راه اندازی ماهواره چقدر مشکل خواهد بود.

 

حجم اطلاعات

هر کدام از ماهواره های دیجیتال گلوب در روز ۱۶ مرتبه به دور زمین میچرخد و بیشتر از ۳ میلیون کیلومتر مربع را تصویربرداری می کند (تقریبا برابر با وسعت کشور هند). از آنجایی که فعالیت ماهواره متوقف نمی شود، حجم این داده ها در طول زمان به طور باورنکردنی افزایش می یابد. پایگاه داده های دیجیتال گلوب که شامل تصاویر در طی ۱۵ سال گذشته است، حدود ۹۰ پتابایت داده را شامل می شود. اگر این اطلاعات بر روی CD رایت شوند، میتواند مسافتی از آلاسکا تا شیلی را پوشش دهند (۱۴۶۵۴ کیلومتر).

 

تعداد ماهواره ها

این روزها مدار زمین مکانی شلوغ است. تعداد ۱۱۰۰ ماهواره فعال در سراسر جهان و ۲۶۰۰ ماهواره غیر فعال که هنوز در مدار قرار دارند. از این بین تنها ماهواره های دیجیتال گلوب قادر به ثبت تصاویری با رزولوشن کمتر از ۵۰ سانتیمتر هستند.

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتر از تصاویر ماهواره ای داشته باشید، توصیه می کنیم ویدئو زیر را تماشا کنید.