نقشه HD تصویر ماهواره ای

یک گام بزرگ در ایجاد نقشه های با کیفیت HD از تصاویر ماهواره ای

بخش تحقیق و توسعه نرم‎‌افزار رانندگی خودکار تویوتا TRI-AD، شرکت فناوری اطلاعات NTT DATA غول فناوری اطلاعات و شرکت Maxar، نتایج همکاری خود در ساخت نقشه های با کیفیت HD از تصاویر ماهواره ای تجاری را رونمایی کردند.این دستاورد منجر به پیشرفتی چشمگیر در تولید کارآمد نقشه های رانندگی خودکار شده است.

در این راستا، متخصصان شرکت NTT DATA با استفاده ازالگوریتم های هوش مصنوعی (AL) اطلاعات مورد نیاز را از کتابخانه تصاویر ماهواری ای اپتیکال ماکسار استخراج کردند که دارای بالاترین رزولوشن تجاری در دسترس می باشد.

این دستاورد منجر به تولید شبکه دقیق جاده ای شد که پلتفرم تولید نقشه های اتوماتیک شرکت  TRI-AD از آن بهره می برد. نتیجتا نقشه های HD خودکار با دقت نسبی ۲۵ سانتی متر برای ۲۳ بخش توکیو و شش شهر بین المللی در خارج از ژاپن تولید شد.

نقشه های HD

تصویر سمت چپ تصویر ماهواره ای Maxar  را نشان می دهد. در تصویر میانی ، هوش مصنوعی اتومبیل ها را از تصویر خارج کرد تا بتواند فرآیند استخراج راانجام دهد. تصویر سمت راست نشانگرهای جاده ای را که AI از تصویر استخراج کرده اند نشان می دهد.

وسایل نقلیه خودکار برای ایجاد ایمنی در رانندگی در لحظه از چندین سنسور استفاده می کنند که برای عملکرد مناسب باید این سنسورها با نقشه HD کاملا هماهنگ باشند.

در حال حاضر نقشه های HD کمتر از یک درصد جاده های جهانی را پوشش داده است۱، و نیاز مبرم به افزایش پوشش جاده های شهری و محلی احساس میشود قبل ازاینکه رانندگی خودکار بتواند به یک فناوری فراگیر در حمل و نقل تبدیل شود.

برهمین اساس،AMP انتظاردارد که برای به روزرسانی نقشه های خودکار زمان از دست نرود، مناطق تحت پوشش را افزایش داده و هزینه تولید و نگه داری نقشه ها HD را کاهش دهند تا زمانی که در آینده این امکان فراهم شد همه جاده ها بتوانند حمل و نقل خودکار را پشتیبانی کنند.

پی نوشت:

۱- بر اساس گفته شرکت TRI-AD نقشه های HD پس از تهیه برای کل شبکه راه های بزرگراه در آمریکا ، چین، آلمان و ژاپن (۰٫۲۳میلیون کیلومتر) معرف کمتر از ۱ درصد از جاده های جهانی (۳۹٫۵ میلیون کیلومتر)  خواهد بود.