خانه

خدمات

محصولات

محتوای مکانی

پروژه ها

درباره ما

وبلاگ آرکا

مطالعات شهری و روستایی

۰۲۱ ۸۸۴۲ ۷۸۶۸   شنبه -چهارشنبه: ۹ صبح - ۵ بعد از ظهر

ارسال پیام

 مطالعات شهری

هدف از برنامه ریزی شهری و روستایی، شناخت و آگاهی کافی از وضع موجود شهرها و روستاها از نقطه نظر عوامل فیزیکی مانند داده های طبیعی، تاسیسات عمومی و شبکه راه ها، عوامل اجتماعی و عوامل اقتصادی می باشد. از این رو متمرکز کردن منابع، ایجاد فرصتهای مناسب برای شهرها ، کمک به شهرهای کوچک و مناطق روستایی و تدوین سیاستهای توسعه از جمله مسائل مهم در حوضه برنامه ریزی شهری و روستایی به شمار می رود.

سیستم های اطلاعات مکانی (GIS) با دارا بودن پایگاه داده قدرتمند، امکان برنامه ریزی مناسب را برای زیرساخت ها، برنامه ریزی کاربری اراضی، برنامه ریزی محیط زیست، کاهش زاغه نشینی، توسعه اقتصاد محلی، پشتیبانی امرار معاش و برنامه ریزی های مربوط به سلامت و آموزش و پرورش و غیره را فراهم می کند.

 مطالعات شهری و روستایی

 

سیستم های اطلاعات مکانی موجب تغییر فرایند سنتی و کلاسیک فعالیت ها و راهکارهای مسائل پیچیده و مفصل گردیده است با توجه به کاربرد اصلی این فن در مدیریت مکانی و زمانی و به دنبال آن خدمات بهینه به جامعه شهری، مسیریابی بهینه و مدیریت شبکه ترانزیت جاده ای، سازماندهی سیستم حمل و نقل و کنترل هوشمند ترافیک، مدیریت بحران جهت پیش گیری حداکثر از خسارات ناشی از حوادث طبیعی و غیره از جمله قابلیت های سامانه اطلاعات جغرافیایی می باشد.

فناوری GIS با جمع‌آوری و تلفیق اطلاعات پایگاه داده‌های مختلف، تصویرسازی و استفاده از تحلیل های مکانی، اطلاعات جامع و مفیدی را برای تصمیم گیری های آنی و برنامه ریزی های آتی فراهم می‌سازد. بنابراین با کاربرد GIS می توان ضمن بالا بردن سرعت و سهولت مطالعات شهری مانند سیر تحول شهر، عمران و توسعه ی پیشنهادی مورد نظر و مدل سازی توسعه آتی را برای برنامه ریزی شهری آنالیز نمود.

امروزه با توجه با ابعاد پیچیده مسائل شهری و دخالت متغییرهای مختلف در برنامه ریزی شهری از مدل ها و ابزار های مختلفی برای برنامه ریزی شهری و روستایی استفاده می شود، که سیستم اطلاعات جغرافیایی یکی از ابزار های بسیار قدرتمند در پاسخگویی به نیازهای مطالعاتی و کاربردی محسوب می شود. و ما نیز در شرکت آرکا با درک این نیازمندی جامعه و همچنین تخصص و  توانایی های کارشناسان خود، با فراهم آوردن زمینه های انجام انواع تجزیه و تحلیل های در حوضه برنامه ریزی شهری و روستایی امکان انجام خدمات مختلف در این زمینه را فراهم کرده ایم.

 

 

خانه

خدمات

محصولات

محتوای مکانی

پروژه ها

درباره ما

وبلاگ آرکا

Register