021-88813193

پردازش تصاویر راداری

پردازش-تصاویر-راداری

 کاربرد تصاویر راداری

سنسورهای رادار از طول موج های بلند استفاده می کنند که اجازه عبور از ابر، دود و برخی از پوشش های گیاهی را می دهد. همچنین، با داشتن یک سیستم فعال تصویربرداری، می تواند در شبانه روز داده اخذ نماید. از کاربردهای پردازش تصاویر راداری می توان تولید مدل های رقومی ارتفاعی (DEM) ، نظارت بر جابجایی سطوح زمین، نظارت بر برداشت جنگل، تحقیقات و طبقه بندی یخ، تشخیص تغییرات، تشخیص نشت نفت در سطح آب، تشخیص کشتی و غیره را نام برد.

خدمات ما در این حوزه

مطالعه فرونشست و جابجایی های زمین

فرونشست پدیده فروافتادگی و تغییر سطح زمین است که بر اثر عوامل گوناگون طبیعی مانند آب شدگی یخ ها، فعالیت های انسانی و برداشت آبهای زیرزمینی حاصل می گردد. رفتارسنجی پدیده فرونشست، نیازمند بررسی چندین تصویر در بازه های زمانی متفاوت از آن منطقه می باشد. داده های ماهواره ای راداری X-TerraSAR  و Skymed-COSMO دارای حد تفکیک مکانی و فرکانس تصویربرداری بالا می باشند. لذا میزان فرونشست زمین به ویژه در سدها را بسیار دقیق تر نشان می دهند. با استفاده از تکنیک تداخل سنجی راداری، می توان چندین اینترفرگرام با بازه های زمانی متفاوت رابرای محاسبه نرخ این پدیده محاسبه کرد.
فرونشست سد-تغییر شکل زمین-تداخل سنجی
پردازش-تصاویر-راداری-مپینگ-نقشه برداری

Mapping

نقشه برداری طیف وسیعی از فعالیت ها از جمله ایجاد مدل های رقومی ارتفاعی (DEM)، تشخیص و نقشه برداری از جابجایی ها در مقیاس سانتیمتری در سطح زمین (InSAR)،  استخراج و شناسایی ویژگی های پشتیبانی از مدیریت محیط زیست و امنیت را شامل می شود. داده های راداری با رزولوشن بالا و قابلیت چند پلانیمتری بودن که باعث بهبود تشخیص و شناسایی ویژگی های سطح و اهداف می شوند، کیفیت مطلوب برای محصولات نهایی مانند InSAR و DEM را تضمین می کنند.

کشاورزی

تصویر ماهواره ای یک روش کارآمد برای mapping ویژگی ها، شرایط رشد و سلامت محصولات در زمین های بزرگ و نظارت تغییرات زمانی در وضعیت خاک و محصولات است. ماهواره ی تک پلاریزه(تنها فرستنده و گیرنده) ارائه دهنده یک تصویر راداری واحد می باشند، که بنابراین بیش از یک اخذ برای جمع آوری اطلاعات معنادار از محصول موردنظر است. حالت دو قطبی شدن و چهار قطبی شدن در داده های راداری موجب افزایش همزمان قطب های متعدد در ارسال و دریافت می شود. در حالت چهارگانه قطبی، اطلاعات بسیار ارزشمندی مربوط به محصولات را می توان از یک تصویر راداری استخراج نمود که نیازی به جمع آوری داده ها در چندین تاریخ نباشد.
پردازش-تصاویر-راداری-کشاورزی
زمین شناسی-پردازش-تصاویر-راداری

زمین شناسی

داده های ماهواره ای راداری در اکتشاف و نقشه برداری فعالیت های زمین شناسی مانند منابع نفتی و معادن بسیار مفید می باشند. داده های رادار به علت فراهم کردن پوشش دقیق از هر مکان بر روی سطح زمین، برای اکتشاف و نقشه برداری خشکی و  دریایی، و برای نظارت و تشخیص نشت نفت استفاده می شوند تا میزان خطر و هزینه حفاری را کاهش دهند.
 

توده های یخی

برخی از قابلیت های تصاویر راداری در کاربرد مطالعه ی دریا و یخ اهمیت می یابند. ویژگی چند پلاریزه بودن دیتا راداری است که باعث بهبود تشخیص لبه ی یخی، تعیین انواع یخ، و توپوگرافی سطح یخ و اطلاعات ساختاری آن می شود.
توده-یخ-پردازش-تصاویر-راداری
مدیریت-بحران-پردازش-تصاویر-راداری-سیل

مدیریت بحران

ماهواره راداری منبع کلیدی در انواع حالات مدیریت بحران می باشند. داده ها به طور موثر در مطالعه و برنامه ریزی فجایعی مانند زمین لرزه، سونامی، سیل، زمین لغزش ها، آتش سوزی های جنگل و دیگر بلایای طبیعی یا تکنولوژیکی مورد استفاده قرار می گیرند. قابلیت ارائه داده های راداری در زمان واقعی نزدیک به فاجعه برای عملیات امداد رسانی و برای نقشه برداری و نظارت بر آسیب و ارزیابی تاثیرات در آینده کاربردی است.

جنگل

بیش از ۳۰ درصد از مساحت کل زمین پوشیده شده با جنگل ها است، که نیاز  به ارزیابی و نظارت بر آنها است. در برنامه های کاربردی متعددی در جنگلداری از داده های رادار، به ویژه نقشه برداری استفاده می شود. مجموعه ای از حالت های پرتو و قابلیت های پلانیمتری راداری که می تواند به تشخیص اختلافات ساختاری در جنگل ها  و همچنین برنامه ریزی نقشه های آتش سوزی کمک کند، وجود دارد.
جنگل-پردازش-تصاویر-راداری
هیدرولوژی-پردازش-تصاویر-راداری

هیدرولوژی

درک ویژگی های هیدرولوژیکی توزیع با ارزش ترین و گسترده ترین منبع زمین، آب ضروری است. تصاویر راداری در یک بخش به دلیل SAR، و یا رادار روزنه مصنوعی، که حساس به زبری و ناهمواری سطح زمین و آب است، به آسانی می تواند بین ویژگی های آب و زمین تمایز قائل شود. و در بخش دیگر قابلیت پلانیمتری رادار، توانایی اندازه گیری رطوبت خاک، اندازه گیری و تجزیه و تحلیل برف را افزایش می دهد. رزولوشن مکانی بالای ارائه شده توسط  پرتو Ultra-Fine به کاربردهای عملیاتی مانند نقشه برداری خطوط ساحلی، مناطق جزر و مدی و عمق سنجی کمک می کند.

نظارت دریایی 

عملیات مبتنی بر منابع دریایی و اقیانوسی در سراسر جهان مانند ماهیگیریری، اکتشاف نفت و گاز بیش از چند دهه گذشته تشدید شده است. دولت و صنعت نیازمند راه حل های قدرتمند برای ارزیابی منابع و خطرات مرتبط با محیط زیست اقیانوسی است. داده های راداری در کاربردهای عملیاتی برای نظارت بر اقیانوس های جهان، مانند تشخیص کشتی، نظارت بر نشت نفت و نظارت موج های سطحی استفاده می گردند.
نظارت-دریایی-پردازش-تصاویر-راداری

آِیا سوالی دارید ؟

شما همیشه می توانید با ما از طریق ایمیل یا تلفن یا فرم تماس با ما در ارتباط باشید .
به کانال ما بپیوندید