021-88813193

فتوگرامتری تصاویر هوایی و ماهواره ای

فتوگرامتری تصاویر هوایی و ماهواره ای

تصویرسنجی یا فتوگرامتری تصاویر هوایی و ماهواره ای یکی از مهمترین فن آوری های علوم سنجش از راه دور و اولین گام برای تجزیه و تحلیل این داده است. با تبدیل تصاویر ماهواره ای و هوایی و استخراج لایه های مختلف یک نقشه، بر ارزش تصاویر پیش افزوده می شود. مدل های رقومی ارتفاع، تصاویر قائم سازی شده، نقشه های توپوگرافی،نقشه های وکتوری حدود ثبتی (کاداستر) برخی محصولات مهم بخش فتوگرامتری می باشند.

 
فتوگرامتری تصاویر هوایی و ماهواره ای

خدمات ما در این حوزه

تبدیل-نقشه-فتوگرامتری-هوایی-ماهواره ای

تبدیل تصاویر ماهواره ای و هوایی به نقشه

 تهیه نقشه دو بعدی و سه بعدی امروزه بیش از هر زمان دیکر اهمیت استراتژیک و حیاتی یافته اند. در این راستا شاخه نو ظهور فتوگرامتری تصاویر هوایی و ماهواره ای پوشش دار، از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. تولید و به روز رسانی نقشه های با کیفیت، کارآمد -در زمان و با هزینه مناسب – نیاز اساسی هر پروژه است. چراکه این نقشه ها پایه ای برای اخذ تصمیمات اساسی و برنامه ریزی های آتی و یا باز تولید نقشه های دقیق تر خواهند بود.

تولید تصاویر پن شارپن 

با افزایش رزولوشن مکانی تصاویر چندطیفی بسیاری از الگوریتم های پردازش فتوگرامتری هوایی و ماهواره ای، که بر روی تصاویر چند طیفی انجام میگیرند، بهبود می یابند. روش هایی مانند اورتووموزائیک و تولید نقشه اورتو. به این منظور، داده ها با تفکیک مکانی مختلف ( تصویر پانکروماتیک با رزولوشن بالا و تصویر رنگی با رزولوشن پایین) را ادغام کرده تا تصاویر با  تفکیک مکانی بالاتر را کسب کنیم.

پن شارپن-فتوگرامتری-هوایی-ماهواره ای
تصحیح-هندسی-فتوگرامتری-هوایی-ماهواره ای

تصحیح هندسی

تصحیح هندسی فرآیند سازگاری هندسه با سیستم مختصات جغرافیایی تعریف شده با استفاده از نقاط کنترل زمینی (GCP) و حذف اثرات جابجایی هندسی در تصویر است. “Rectification” یک فرآیند است که مختصات نقاط تصویر توسط مختصات نقاط کنترل زمین (مانند عرض و طول جغرافیایی) تصحیح می شود. این کار با تطبیق دو نقطه به نقاط مشابه یا اصلاح یک تصویر به دیگری انجام می شود.

بهبودسازی تصویر

بهبودسازی تصاویر با هدف خاصی جهت نمایش یک یا چند عارضه موجود در تصاویر صورت می گیرد. تصاویر را می توان با بسیاری از عملیات هیستوگرام و روش های فیلتر کردن غنی سازی کرد. هیستوگرام یک نمایش گرافیکی از مقادیر بازتاب در یک تصویر است. مقادیر بازتاب با توزیع مشخص از یک صحنه را می توان پردازش کرد تا ویژگی های مورد نظر را بیشتر آشکار سازد. بهبود تصویر با استفاده از فیلترها، نوع دیگری از توابع پردازش تصویر است. فیلترهای مکانی برای برجسته کردن یا محو کردن اشیاء خاص در یک تصویر استفاده می شوند.

بهبود-تصویر-فتوگرامتری-هوایی-ماهواره ای
تولید مدل رقومی-مدل ارتفاعی سطحی-DSM

تولید DSM و DTM

داده های خام برای تولید DTM شامل نقشه های توپوگرافی، تصاویر هوایی و ماهواره ای، ارتفاع سنجی و تصاویر رادار، داده های سیستم موقعیت یابی ماهواره ای، سطح بندی و غیره است.

تولید ارتوفتو

 عکس های هوایی و یا ماهواره ای که به طور صحیح اصلاح شده به طوری که ظاهرا از عمق بالا و عمودی در فاصله بی نهایت گرفته شده اند. فرایند orthorectification  خطاهای هندسی حاصل از هندسه پلت فرم و یا خطای ناشی از تغییرات توپوگرافی را با استقاده از مدل (DEM) و نقطه کنترل زمینی (GCP) تصحیح می کند.
فتوگرامتری-هوایی-ماهواره ای-اورتوفتو
موزائیک تصاویر ماهواره ای

تولید موزائیک

 ارتوموزائیک فرایند به دست آوردن یک تصویر واحد پس از اعمال تصحیح هندسی با استفاده از چندین همپوشانی است. مشکلات اختلاف رنگ، که ممکن است ناشی از زمان و زاویه عکسبرداری بین تصاویر باشد، نیز می تواند به صورت خودکار اصلاح شود. در مطالعات مناطق  بزرگ که توسط  چندین دوربین تصویربرداری شده است (توسط سیستم های مختلف یا در زمان های مختلف)، تمامی رکوردهای دوربین های مختلف را برای ایجاد یک فایل تصویری – موزاییک ترکیب می کنند.

تولید ارتوموزائیک

نتیجه فرآیند ارتوموزائیک  تطبیق رنگ و ادغام چندین تصاویر ارتو شده در یک تصویر با رزولوشن تصویری از پیش تعیین شده است. این تصاویر در بک گراند سایر داده های مکانی می توانند کاربر زیادی داشته باشند.
فتوگرامتری-هوایی-ماهواره ای-اورتو-موزائیک

آیا سوالی دارید ؟

شما همیشه می توانید با ما از طریق ایمیل یا تلفن یا فرم تماس با ما در ارتباط باشید .
به کانال ما بپیوندید