خانه

خدمات

محصولات

محتوای مکانی

پروژه ها

درباره ما

وبلاگ آرکا

تحلیل های مکانی

۰۲۱ ۸۸۴۲ ۷۸۶۸   شنبه -چهارشنبه: ۹ صبح - ۵ بعد از ظهر

ارسال پیام
 

تحلیل های مکانی یکی از بخش های بسیار مهم سامانه اطلاعات جغرافیایی محسوب می شود. که پس از گرداوری داده ها و بررسی داده های اولیه، محصول نهایی و حرفه ای سامانه اطلاعات جغرافیایی محسوب می شود.

تجزیه و تحلیل های مکانی در واقع چگونگی درک جهان اطراف ما می باشد، درک اینکه جهان اطراف ما چگونه است، پاسخ به سوالاتی چون کدام چیزها در کجا هستند، چگونه مکان های مختلف با هم ارتباط دارند، ارتباط آنها چقدر معنی دار است، و چه اقداماتی باید در مقابل آنها انجام دهیم.

از تجزیه و تحلیل محاسباتی الگوهای جغرافیایی برای پیدا کردن مسیرهای بهینه و مطلوب، انتخاب محل های مناسب، مدلسازی پیش بینی پیشرفته استفاده می کنیم. در اصل تجزیه و تحلیل مکانی در مرکز تکنولوژی سیستم های اطلاعات مکانی (GIS) قرار دارد.و هدف غائی آن است.

۱-    درک کردن "کجا"

 

spatial Analysis1

 

اداره ها و شرکت ها کجا واقع شده اند؟مبادله و تحویل کالا ها کجا انجام شوند؟ به عبارتی دیگر اقدامی برای قابل درک کردن و تعریف جهان مختصات دار ما و قرار دادن آن ها بر روی یک نقشه، نماد گذاری و انجام مراحل و راه حل هایی که به نمایش و درک داده های ما کمک کند.

۲-    اندازه گیری فاصله، شکل و توزیع

Measuring Size Shape and Distribution

 

طول رودخانه چقدر است؟ ارتفاع ساختمان چند متر است؟ اندازه گیری اندازه و شکل نشان می دهد که چگونه بزرگی یک شی یا توصیف یک ویژگی از نظر مساحت، محیط، طول، ارتفاع و حجم آن به درک توزیع و ویژگی های متعدد آن کمک می کند.

۳-    تعیین چگونگی ارتباط مکان ها 

neighborhoodselectiongis

 

کدام رودخانه ها در فاصله ۱۰ کیلومتری خط لوله قرار دارند؟ چه جنایات دیگری در این مکان رخ داده است؟ در پاسخ به پرسش های فضایی، اغلب درک درست از روابط فضایی مانند دوری و نزدیکی، انطباق، اشتراک، همپوشانی، قابلیت دید، و در دسترس بودن ضروری می باشد.

۴-    پیدا کردن بهترین مکان ها و مسیرها

spatial analysis presentatio

 

این که آیا شما به دنبال بهترین مسیر برای سفر هستید؟ بهترین مسیر برای کشیدن یک خط لوله کدام است؟ و یا بهترین مکان برای استقرار یک فروشگاه جدید کدام است؟ تجزیه و تحلیل های مکانی به شما برای تصمیم گیری آگاهانه تر در مورد بهترین مکان ها و مسیرها کمک می کند.

۵-    تشخیص و تعیین کمیت الگوها و مدل ها 

spatial analysis presentation

 

بالاترین مصرف کنندگان محصولات الکترونیکی کجا هستند؟ بالاترین آمار مرگ ناشی از سرطان های پوستی در کجای دنیا واقع شده اند؟ تشخیص و تعیین میزان کمیت الگوها و مدل های موجود در داده ها برای پیدا کردن نقاط داغ (hot spot)، پیدا کردن خوشه داده های عادی و تجزیه و تحلیل تغییرات در الگوهای مختلف در طول زمان استفاده می شود.

۶-    پیش بینی کردن

City growth prediction

 

چگونه گسترش آتش سوزی در جنگل مبتنی بر پوشش گیاهی و باد می باشد؟ چگونه مدت زمان و فاصله سفر در جذب و یا کم کردن مشتریان تاثیر می گذارد؟ رشد فیزکی شهر در کدام بیشتر خواهد بود؟ تجزیه و تحلیل مکانی به شما امکان استفاده از تکنیک های مدل سازی قدرتمند برای پیش بینی و درک بهتر جهان ما را می دهد.

تحلیل های مکانی در حوضه های مختلفی کاربردهای فراوانی دارد که در زیر به مهمترین آنها اشاره می کنیم:

مهندسی معدن:مسائل اکتشاف معادن، تهیه نقشه و مدل از ذخایر معدنی و محاسبات آن و...

جغرافیا

منابع طبیعی

هواشناسی

محیط زیست

مخابرات

شهرسازی

کشاورزی دقیق

زمین شناسی

صنعت برق و ....

ما در شرکت آرکا با بهره مندی از تخصص، خلاقیت و نوآوری نیروهای خود در زمینه سیستم های اطلاعات مکانی و انجام تحلیل ها و مدلسازی های مختلف در این حوضه و همچنین با اتکا بر تجربه ای که طی سال ها بررسی فرایندها و انواع گردش کاری کسب نموده ایم، امکان انجام پروژه های مختلف در حوضه های مختلف و مبتنی بر مکان را در مجموعه فراهم آورده ایم.

 

 

خانه

خدمات

محصولات

محتوای مکانی

پروژه ها

درباره ما

وبلاگ آرکا

Register