خانه

خدمات

محصولات

محتوای مکانی

پروژه ها

درباره ما

وبلاگ آرکا

نقشه برداری هوایی

۰۲۱ ۸۸۴۲ ۷۸۶۸   شنبه -چهارشنبه: ۹ صبح - ۵ بعد از ظهر

ارسال پیام

 

نقشه برداری در واقع به علم اندازه گیری دقیق و تعیین موقعیت نسبی یا مطلق عوارض بر روی سطح زمین اطلاق می شود، که هدف آن تعیین مختصات نقاط در سه بعد می باشد. این کار به طور معمول با استفاده از دوربین های زمینی مخصوص مانند (توتال استیشن‌ها، جی‌پی‌اس های ایستگاهی و...) انجام می شود. اما امروزه این روش به عللی چون طولانی بودن زمان برداشت و پردازش، عدم و یا مشکل استقرار نفرات و تجهیزات در محل های صعب العبور چون مناطق کوهستانی و یا مناطق شهری با تراکم بالا، هزینه زیادی را به پروژه های مهندسی تحمیل می نماید.  به همین دلیل امروزه نیازمند روشی می باشیم که بتواند این مشکلات را حل کرده و در عین حال از دقت لازم نیز بر خوردار باشد.

نقشه برداری هوایی گزینه ایست که ضمن دارا بودن از دقت و صحت بسیار بالا، امکان تولید حجم زیادی از اطلاعات مکانی در مدت زمان به مراتب کوتاه تری را فراهم می آورد و از این رو سالها ست که مورد توجه قرار گرفته است. با توسعه تکنولوژی و ورود پرنده های بدون سرنشین (پهپاد)، تهیه نقشه های بزرگ مقیاس در زمان و هزینه کمتر میسر گریده است. این روش بر پایه فتوگرامتری هوایی برد کوتاه استوار است. یک سیستم فتوگرامتری هوایی برد کوتاه شامل یک دوربین غیر متریک بوده که بر روی یک وسیله پرواز بدون سرنشین به نحوی نصب می شود که تا حد ممکن نیروهای وارده بر آن کم شود. نهایتا تصاویر برداشت شده با همپوشانی لازم در یک سیستم نرم افزاری، پس از اعمال تصحیحات لازم، مورد پردازش قرار می گیرد. 

 پرنده های بدون سرنشین (Unmanned Aerial Vehicl)، در مقایسه با هواپیما، به دلیل عدم نیاز به سکوی پرواز، سبک و کوچک بودن بسیار انعطاف پذیر هستند. این پرنده ها را معمولا می توان از هر مکانی پرواز داد و نیازی به باند پرواز ندارند. یکی دیگر از مزیت های آنها که بسیار نیز حائز اهمیت می باشد ارتفاع پرواز پایین آنها نسبت به انواع با سرنشین آن می باشد که آنها را در تراز پایین تر از ابرها قرار می دهد و در نتیجه در روزهای ابری نیز امکان اخذ اطلاعات از منطقه را خواهند داشت. از یک طرف دیگر ارتفاع پرواز پایین سبب گرفتن تصاویر بزرگ مقیاس و با تفکیک مکانی بالاتر می شود؛ بنابراین امکان استخراج اطلاعات با جزئیات بیشتری از آنها وجود دارد.

 

نقشه برداری هوایی

 

همان طور که اشاره شد، روش نقشه برداری هوایی در مقایسه با نقشه برداری زمینی، امکان برداشت حجم قابل توجهی از اطلاعات رقومی و تبدیل آنها به سایر داده های مکانی ( موزائیک تصاویر رزولوشن بالا، نقشه های پارسل و کاداستر شهری، نقشه های توپوگرافی و مدل های رقومی ارتفاع) در زمان و هزینه به مراتب کمتر را فراهم می آورد.

نقشه برداری هوایی با پرنده های بد.ن سرنشین

 

به طور کلی می توان گفت تصاویر هوایی برداشت شده توسط پرنده های بدون سرنشین -برای محدوده های با وسعت کوچک تا متوسط- از نظر زمان و هزینه، حد بهینه روش های زمینی، تصویربرداری هوایی باسرنشین و تصاویر ماهواره ای می باشد. استفاده از تصاویر ماهواره ای با همه قابلیت های چشمگیری که دارند به دلیل محدودیت های عمده ای مانند رزولوشن (حداکثر ۳۰ سانتی متر) که امکان تولید نقشه های ۱:۲۰۰۰ و بزرگتر را نا ممکن می سازد، قیمت نسبی بالا برای محدوده های کوچک، طولانی بودن زمان سفارش تا دریافت تصاویر و غیره نسبت به پرنده های بدون سرنشین از قابلیت های محدودتری برخوردار می باشند.

به طور خلاصه می توان گفت نقشه برداری هوایی با پرنده های بدون سرنشین مزایای بسیاری دارد که در زیر به مهمترین آنها اشاره می کنیم:

-         سرعت بالا در برداشت داده ها

-         کیفیت و تراکم بالای داده ها

-         کاهش زمان و هزینه

-         امکان تولید محصولات تصویری علاوه بر نقشه های CAD

-         امکان تولید اورتو فتو موزائیک ( عکس قائم رقومی) با قدرت تفکیک مکانی بالا با ابعاد پیکسلی ۲.۵ تا ۱۰ سانتی متر

-         مدل های سه بعدی با ابر نقاط رنگی با تراکم بالا در حد ۱۰ تا ۴۰ سانتی متر

-         مدل رقومی سطح (DSM) با دقت منحنی میزان ۵۰ سانتی متر تا یک متر

-         امکان تهیه تصاویر چند طیفی جهت مطالعات دورسنجی 

 

نقشه برداری هوایی با پهپاد

 

ما در شرکت آرکا با استفاده از انواع دستگاه های پروازی بدون سرنشین کاملا حرفه ای اعم از ربات های عمود پرواز (مولتی روتر(کواد، هگزا و اکتا)) و هواپیمای فوق سبک (جایروکوپتر) قادر به تولید انواع محصولات مورد نیاز این حوزه مانند تصاویر هوایی قائم سازی شده با رزولوشن بسیار بالا (۲ سانتی متر)، نقشه های توپوگرافی بسیار دقیق با جزئیات بسیار زیاد و انواع مدل های رقومی دو بعدی و سه بعدی زمین، و نقشه های پارسل و کاداستر شهری و روستایی برای مناطق کوچک و بزرگ می باشیم.

محتوایی که ما با تصویربرداری هوایی برای شما تولید می کنیم، متنوع بوده و شامل موارد زیر می باشد:

- تصویر ارتو موزائیک محدوده برداشت شده با رزولوشن بسیار بالا مورد استفاده در بسیاری از برنامه ریزی و طراحی های پروژه های مهندسی  معدن، عمران، نفت، صنایع و کنترل پروژه

- مدل رقومی زمین(DTM) و سطح (DSM)

- محاسبه احجام برداشت شده، پرشده و یا دپوهای ایجاد شده (Volumetric Survey) در پروژه های معدنی، نفتی و عمرانی (راه سازی؛ سد سازی و غیره)

- نقشه های توپوگرافی با مقیاس بزرگ (۱:۵۰۰) مورد استفاده در معادن، طراحی مسیر، و شهرسازی

- تصویر سازی سه بعدی از محدوده (3D Visualization)

- تبدیل تصاویر هوایی برداشت شده به نقشه های با جزئیات و دقت بالای شهری و روستایی جهت استفاده در طرح های جامع، تفضیلی و ممیزی و طراحی و برنامه ریزی های شهری 

- تهیه تصاویر چند طیفی برای مطالعات سنجش از دور در پروژه های کشاورزی، باغداری، منابع طبیعی، محیط زیست، جنگلداری و غیره

  

خانه

خدمات

محصولات

محتوای مکانی

پروژه ها

درباره ما

وبلاگ آرکا

Register