تصویربرداری سفارشی با ماهواره های سه گانه TripleSat ساده تر شد

آیا به تصویر به روز یک محدوده در اسرع زمان نیاز دارید؟ آیا محدوده شما در منطقه ای است که ماهواره ها اغلب از آن تصویر برداری نمی کنند و آرشیو قابل توجهی وجود ندارد؟ اگر اینچنین است ماهواره TripleSat راه کار مناسبی برای مشکل شما محسوب می شود.

در بسیاری از موارد ممکن است تصویر به روز برای یک شهرها یا روستاهای کوچک و متوسط و یا نواحی خارج شهر مانند نواحی کشاورزی و کوهستانی تصاویر چندانی وجود نداشته باشند. به طور معلوم تصویر برداری سفارشی این مناطق اگر طریق ماهواره های شرکت دیجیتال گلوب انجام گیرد ممکن است نیمی از سال به طول بینجامد. اگر هم تصمیم بگیرید زمان را پول بخرید حجم قابل توجهی از بودجه یک پروژه را به این کار تخصیص دهید و یا اصلا بی خیال موضوع شوید. اما خوشبختانه از سال گذشته تاکنون ماهواره ای به نام TripleSat به فضا پرتاب شده است که قادر است تصویر هر نقطه از زمین که باشد را برداشت نماید. همان طور که از نام این ماهواره پیداست، همواره سه ماهواره به طور همزمان در مدار خود آماده تهیه تصاویری با رزولوشن ۱ متر می باشند.

مزیت ماهواره رزولوشن بالای TripleSat قدرت تهیه تصاویر سفارشی در اسرع وقت است. به طوری که می توان گفت این ماهواره سریع ترین ماهواره تصویربرداری سفارشی است. این ماهواره تنها از سرعت بالایی در تصویر برداری با رزولوشن بالا برخوردار است بلکه می توان گفت تصاویر آن عریض ترین تصاویر (۴/۲۳ کیلومتر) رزولوشن بالا از سطح زمین می باشند. چنین قابلیتی خود در سرعت و کیفیت تصاویر تهیه شده از مناطق با وسعت بالا موثر است.

مشخصات فنی ماهواره TripleSat:
– تاریخ پرتاب: جولای ۲۰۱۵
– باندهای طیفی: پانکروماتیک، ۴ باند مولتی اسپکترال شامل باند های آبی، سبز و قرمز و مادون قرمز نزدیک NIR
– رزولوشن:
– در آف نادیر ۵ درجه: ۹۹ سانتی متر پانکروماتیک، ۹۶/۳ متر مالتی اسپکترال
– در آف نادیر ۲۵ درجه: ۲۳/۱ سانتی متر پانکروماتیک، ۹۲/۴ متر مالتی اسپکترال
– در آف نادیر ۳۵ درجه: ۵۸/۱ سانتی متر پانکروماتیک، ۳۲/۶ متر مالتی اسپکترال
– عرض نوار برداشتی: ۴/۲۳ کیلومتر (به نسبت آف نادیر و ارتفاع مدار تغییر می کند)
– ارتفاع مدار: ۶۵۱ کیلومتر

 با توجه به مشخصات و ویژگی های منخصر به فرد این ماهواره، تصاویر اخذ شده می تواند کاربرد وسیعی در مدیریت و برنامه ریزی شهری، شناسایی و نظارت بر تغییرات، نظارت مستمر بر منابع حیاتی شامل منابع طبیعی، آب،  کشاورزی و منابع نفت و گاز و انرژی، محیط زیست و پاسخ سریع به بلاهای طبیعی و رویدادهای غیرمترقبه داشته باشد.